Loading...
BİREYSEL 2018-04-08T12:17:20+00:00

Koçluk; kişinin içinde bulunduğu mevcut durumu, hayata bakışını fark etmesine yardımcı olmak, aynı zamanda ‘güvenli alandan’ öğrenmeye doğru ilerlemesine eşlik etmektir.

Bire bir yapılan koçluk, öncelikle varılmak istenilen hedeflerin tanımlanmasını ve sonuca doğru yürüyüşte işleri kolaylaştıran bir yol haritasının çizilmesini amaçlar, bir anlamda yol arkadaşlığıdır.

Yaşamınızın bazı dönemlerinde kendinizi sıkışmış, kafanızdaki sesler tarafından tüketildiğinizi hissettiğiniz zamanlar olabilir. Ya da sadece bir ‘değişim’ ihtiyacı içinde bulunabilirsiniz. Bu dönemlerde, koçluk güçlü bir araç ve faydalı bir yardımcıdır.

Koçluk çalışmalarında amaç, hedefe ulaşmak için gerekli düşünce değişikliklerini, bakış açısı farklılıklarının, yeni davranış oluşumunu sağlamak üzere çalışmak ve destek sağlamaktır. Kimseyi düzeltmek, akıl vermek gibi bir amacı yoktur. Bu süreç boyunca yapılan çalışmalar hedefe ulaşmanın yanı sıra sürpriz farkındalıklar da getirerek, kişileri zenginleştirir. Güvenin artması, yetkinliklerin tazelenmesi ile daha iyi kararlar alınıp hedeflere ilerlenir.

AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN

Hiçbirimiz birer ıssız ada değiliz, hayatta ilişkilerimizle var oluruz, bir araya geldiğimizde aramızda görünmeyen bir bağ oluşur. İşte bu bağı fark etmek, ilişkilerde ne yaratıyoruz görmek ve birbirimizle nasıl iletişim kurduğumuzu anlamak; ilişkilerimizi güçlendirir.

 

İlişkilerimiz tıkandığında, hayal kırıklığına uğramış hissederek, kendimizi etrafımızdakilere yıkıcı davranırken bulabiliyoruz. Suçlamak, sert bir dille eleştirmek, savunmaya geçmek veya tepkisiz kalmak gibi kalıplarımız ilişkilerimizi yavaşlatarak, güven ortamını zedeliyor. İlişkilere koçluk gerektiği zaman, çoğunlukla sistemde stres ve buna bağlı sorunlar çoktan belirmiş oluyor. Bazen insanlar bıkmış, birbirlerini sürekli yanlış anlamış, bazen de ilişki artık donma derecesine gelmiş olabiliyor.

 

Eşimizle, arkadaşlarımızla, ebeveynlerimizle, çocuklarımızla aramızdaki bağı, ancak ilişkilerimize yatırım yaparak güçlendirebiliriz. Bu doğrultuda ilişkilerimizde duygularımızı tanımlamak, farklı bakış açılarını görebilmek, beraber nasıl bir birliktelik istediğimizi tasarlamak, bu yatırımın olmazsa olmazlarıdır.

 

İlişki koçluğu, sistemin güçlü yanlarını ve zorlanılan alanları keşfetmekle çalışmaya başlar. Bu farkındalıkla birlikte ortak çalışma planı oluşturulur. İlişkiyi dinleyerek ve izleyerek, ‘ilişkide ne oluyor’ sorusuna cevap aranıp, sadece çatışmaları çözmeyi hedeflemeyip, aynı zamanda bu çatışmalardan ilerleme ortamını da yaratmayı amaçlar. Sistemler kendi yarattıkları yapının nasıl olduğunu fark ettiklerinde, davranışlarını değiştirebilirler. 

AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN

Atölyeler ortak ilgi alanı sebebiyle bir araya gelen 15-20 katılımcının ilişki, sistem koçluğu çalışmaları ile deneyimden bireysel ve kolektif farkındalık geliştirmelerini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

  • İş Özel Hayat Dengesi
  • Annelik ile Güçleşen/Güçlenen İlişkiler
  • Doğumun Getirdiği Değişimi Yönetmek

Atölyeler ile ilgili detaylı bilgiyi etkinlikler sayfamızda bulabilirisiniz.

ETKİNLİKLER